Hem / Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser / Sopornas vänner och annat som räddat mitt liv
Lilla Piratförlaget Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser Serie: Sopornas vänner och annat som räddat mitt liv

Sopornas vänner och annat som räddat mitt liv

av Loka Kanarp

Om boken

Jag skulle hålla föredrag inför klassen idag. Kan inte tänka mig nåt värre. Jag sa till mamma att jag hade huvudvärk så jag fick stanna hemma. När jag blir nervös darrar benen, hjärtat bankar och jag får så mycket saliv i munnen att jag måste svälja hela tiden. Det låter GULP GULP GULP.

Yvonne, eller Spyvonne som killarna kallar henne, är längst i sexan, kanske till och med i hela skolan. Hon hatar att prata inför klassen och nu när Hanna har flyttat frågar ingen om hon vill vara med längre. På temadagen hamnar hon i gruppen Sopornas vänner där hon träffar nya Emma som inte verkar bry sig ett dugg om vad andra tycker. Kanske börjar livet bli lite enklare. Och kanske vet Nicke i sjuan till och med vad hon heter.

En serieroman om att gå i sexan och vara världens blygaste. Och om att det faktiskt kan bli bättre.

Loka Kanarp, född 1983 i Stockholm, är serietecknare och illustratör, utbildad på Konstfack. Loka har tidigare givit ut serieromaner för både vuxna och barn. Hon har även illustrerat ett antal böcker, bland annat de populära böckerna om Nina av Emi Gunér.

Bokfakta

Författare
Loka Kanarp
Förlag
Lilla Piratförlaget
ISBN
9789178135257
Språk
Svenska

Kategorier

Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser

Medverkande

Illustrator
Kanarp, Loka Kanarp

Liknande titlar

Fler böcker att bläddra vidare i

Katalogvy