Hem / Mat och dryck / Sommarfika med Fredrik
Bonnier Fakta Mat och dryck

Sommarfika med Fredrik

av Fredrik Nylén

Om boken

Sommaren är en fantastisk tid för bakning. Plötsligt är det fullt med solvarma bär och frukter som kan göra minsta lilla kaka oemotståndligt god.

Häng med Fredrik Nylén när han med säker hand bakar sig genom sommarhalvåret med rabarber, jordgubbar, blåbär, äpplen och mycket annat gott. Får vi exempelvis fresta med jordgubbskladdkaka, mazarinrutor med plommon, pelargonkaka, päronpaj, lavendelglass eller äppelkaka med rönnbär? Eller kanske olika långpannekakor, bullar, småkakor, pajer, tårtor, sorbeter och saft och sylt?

I den här bakboken hittar du över 80 lättbakade recept för sommarens alla fikatillfällen. I sol, i skugga. På förmiddagen eller eftermiddagen … Var och när kvittar – en underbar sommarfika är alltid rätt!

Vinnare av kategorin "Söta bakverk" i Årets Svenska Måltidslitteratur 2023.

Juryns motivering: "Författaren är en synnerligen rutinerad bagare med egen blogg och TV-framgångar. Här finns kakor, gjord med säsongens frukter och världens enklaste efterrätt - kastrullkakan. Och vad man plockar under sommaren och inte hinner ta hand om lägger man in i frysen - de flesta kakrecepten fungerar utmärkt med djupfrysta bär."

Bokfakta

Författare
Fredrik Nylén
Förlag
Bonnier Fakta
ISBN
9789178874767
Språk
Svenska

Kategorier

Mat och dryck

Medverkande

Formgivare
Emilie Crispin Ekström
Fotograf
Lisa Björner

Liknande titlar

Fler böcker att bläddra vidare i

Katalogvy