Hem / Sociologi och antropologi / Palliativ medicin i praktiken
Studentlitteratur AB Sociologi och antropologi

Palliativ medicin i praktiken

av Bertil Axelsson

Om boken

Hur kan vi tänka när vi möter obotligt sjuka och döende patienter? Vad kan vi göra för att lindra lidandet så effektivt som möjligt? Hur kan vi avväga fördelar och nackdelar så att vi hittar den optimala behandlingen för just den här specifika patienten?

Boken ger läsaren många konkreta patientexempel, praktisk vägledning för hur man kan bedöma patientens prognos och råd för god samtalsteknik. Här finns också användbara konverteringstabeller för olika opioider, bensodiazepiner och steroider. Dessutom innehåller boken förslag för den palliativa handläggningen av personer med demenssjukdomar, ALS, KOL, hjärtsvikt, njursvikt och cancer.

Palliativ medicin i praktiken riktar sig framför allt till läkare, både under utbildning och färdiga specialister. Boken kan även med fördel läsas av sjuksköterskor som söker fördjupning i palliativ omvårdnad.

Bokfakta

Författare
Bertil Axelsson
Förlag
Studentlitteratur AB
ISBN
9789144166698
Språk
Svenska
Utgåva
2

Kategorier

Sociologi och antropologi

Liknande titlar

Fler böcker att bläddra vidare i

Katalogvy