Hem / Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser / Ödesryttarna. Spökhistorier från Jorvik
Bonnier Carlsen Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser

Ödesryttarna. Spökhistorier från Jorvik

av Helena Dahlgren

Om boken

Ödesryttarna: Spökhistorier från Jorvik bjuder på rysliga spökberättelser som får även det lurvigaste gotlandsrusset att få ståpäls! En blandning av äventyr, hästar och magi i bästa bokslukarstil.

De fyra vännerna Anne, Linda, Alex och Lisa får en dag ett handskrivet brev skickat till sig. Någon vill att de rider till campingplatsen vid Gyllenåsarnas dal, men brevet har ingen avsändare. Och väl framme vid lägerelden så syns ingen människa till. Men de fyra vännerna tar tillfället att få umgås en stund, och tänder en brasa och myser in sig med sina hästar. Och för att verkligen komma i stämning så börjar de berätta spökhistorier för varandra. Berättelser som de aldrig tidigare berättat för någon...Det är berättelser om porslinsdockor som får liv, om mystiska antikaffärer som plötsligt går upp i rök, om lockande livsfarlig fiolmusik och om en mask som verkar ha en egen vilja...Men mörkret faller under tiden som vännerna berättar sina allt läskigare berättelser. Och när natten redan är svart som tjära, inser de att de själva är mitt i den rysligaste berättelsen av dem alla!

Onlinespelet Star Stable är världens snabbast växande datorspel om hästar, och har över 500 000 aktiva spelare per månad.

Bokfakta

Författare
Helena Dahlgren
Förlag
Bonnier Carlsen
ISBN
9789179751470
Språk
Svenska

Kategorier

Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser

Medverkande

Formgivare
Caroline Linhult

Liknande titlar

Fler böcker att bläddra vidare i

Katalogvy