Hem / Mat och dryck / Lakrits : godis, bakverk, desserter, mat & dryck
Bonnier Fakta Mat och dryck

Lakrits : godis, bakverk, desserter, mat & dryck

av Elisabeth Johansson

Om boken

Unik bok om lakrits!

Äntligen kommer den heltäckande receptboken om lakrits. Omkring 60 spännande, fint smakbalanserade recept på alltifrån lakritsfudge och saltlakritsglass, till lakritstoscakaka, lakritsmarinerat lamm och lakritslikör. Recept som visar att det inte finns några gränser för hur man kan använda denna trendiga och hälsobringande råvara i sötsaker och mat.

Boken innehåller till största delen recept, men även en hel del fakta om världens godaste rot och det som kan utvinnas ur den – rålakrits, lakritsgranulat, lakritspulver, saltlakrits och salmiak. Det är intressant läsning som visar att lakrits inte bara smakar gott – den gör gott också!

Bakom boken står den erkända konditorn, kocken och lakritsdrottningen Elisabeth Johansson. Hon är en flitig och erfaren receptmakare och kokboksförfattare som har skrivit över 10 kokböcker, varav den senaste är praktverket Choklad.

Bokfakta

Förlag
Bonnier Fakta
ISBN
9789174242515
Språk
Svenska

Kategorier

Mat och dryck

Medverkande

Formgivare
Eva-Jo Hancock
Fotograf
Per Ranung, Helén Pe

Liknande titlar

Fler böcker att bläddra vidare i

Katalogvy