Hem / Krig och försvar / Kärnvapenkrig : ett scenario
Fri Tanke Krig och försvar Serie: Kärnvapenkrig : ett scenario

Kärnvapenkrig : ett scenario

av Annie Jacobsen

Om boken

72 minuter. Så lång tid tar det från den första upptäckten av ett avfyrat nordkoreanskt kärnvapen med slutmål Washington DC till dess att stora delar av civilisationen ligger i ruiner. Vapnet som skulle innebära slutet på de stora världskrigen har utvecklats till ett monster bortom mänsklig kontroll. Den ömsesidiga terrorbalansen är så pass skör att allt kan raseras av ett missförstånd, eller en enda impulsiv statschef.

Här erbjuds en unik inblick i det kärnvapenmilitära etablissemanget. Den amerikanska journalisten Annie Jacobsen har utforskat teknologierna, säkerhetssystemen, planerna och riskerna. Minut för minut skildrar hon det potentiella händelseförlopp som inga världsledare vill tala öppet om – men som när som helst kan bli verklighet.

Annie Jacobsen är journalist och pulitzerprisnominerad författare till en rad uppmärksammade böcker. Kärnvapenkrig har blivit en omdiskuterad bästsäljare i USA.

Med förord av Martin Kragh.

Bokfakta

Författare
Annie Jacobsen
Förlag
Fri Tanke
ISBN
9789189732414
Språk
Svenska

Kategorier

Krig och försvar

Medverkande

Översättare
Helsing, Daniel Helsing
Formgivare
Liljemärker, Håkan Liljemärker

Liknande titlar

Fler böcker att bläddra vidare i

Katalogvy