Hem / Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser / Jag ska klara det!
Speja Förlag Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser Serie: Jag ska klara det!

Jag ska klara det!

av Lisbeth Pahnke-Airosto

Om boken

Det händer mycket den här våren när skolmästerskapet i friidrott närmar sig. Beppe har legat i hårdträning och hoppar högre än någonsin tack vare att hon lärt sig dykstil i höjdhoppet. Men så kommer läraren med den där dumma regeln. Flickor får inte hoppa dykstil. De måste saxa över höjdhoppet. Och det är en regel som måste följas.

Beppe blir arg som ett bi. Hur ska hon nu lyckas ta medalj på Skolmästerskapet? Som tur är så är Beppe envis. Hon ska minsann klara det!

Serien om Beppe bygger på författarens egen uppväxt i 50-talets Sverige. Då vuxna hade bestämda åsikter om hur flickor och pojkar skulle vara. Tillsammans med Kajsa Hallströms retro-illustrationer är böckerna om Beppe ljuvliga bokpärlor att högläsa tillsammans.

Lisbeth Pahnke-Airosto har skrivit ett stort antal barn- och ungdomsböcker genom åren. Bland annat den populära serien om Britta och Silver. Nu skriver hon för första gången om sin egen uppväxt.

Kajsa Hallström bestämde sig 2019 att lämna ingenjörsjobbet och satsa på sin dröm: att illustrera barnböcker på heltid! Hon har bl a gett ut serien om lodjuret Lo och böckerna om Lugn & Fin.

Bokfakta

Förlag
Speja Förlag
ISBN
9789188167927
Språk
Svenska

Kategorier

Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser

Medverkande

Illustrator
Hallström, Kajsa Hallström

Liknande titlar

Fler böcker att bläddra vidare i

Katalogvy