Hem / Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser / Jag gör som jag vill!
Speja Förlag Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser Serie: Jag gör som jag vill!

Jag gör som jag vill!

av Pahnke Airosto & Lisbeth Pahnke Airosto

Om boken

En riktigt pärla till bok som passar lika bra för högläsning som för att läsa själv. Beppe är en förebild som jag gärna läser mer om, jag hoppas verkligen vi får följa henne i fler böcker! Vi rekommenderar den verkligen! Instagramkontot tant_edna

Det här är Beppe. Hon heter egentligen Elisabeth, men det är det ingen som säger. Förutom mamma, som ofta brukar sucka och säga:

- Ja du Elisabeth, du gör som du vill, det har du alltid gjort!

Ja, Beppe brukar få som hon vill, men i skolan är det inte lika lätt alla gånger. För det här var ganska länge sen, då flickorna hade syslöjd och pojkarna hade träslöjd och ingen tänkte på att det kunde vara annorlunda. Inte spelade flickorna ishockey heller! Men det tänker Beppe ändra på

Jag gör som jag vill! bygger på författarens egen uppväxt i 50-talets Sverige. Då vuxna hade bestämda åsikter om hur flickor och pojkar skulle vara. Men Beppe, hon tänker inte göra som alla andra.

Lisbeth Pahnke Airosto har skrivit ett stort antal barn- och ungdomsböcker genom åren. Bland annat den populära serien om Britta och Silver. Nu skriver hon för första gången om sin egen uppväxt.

Kajsa Hallström bestämde sig 2019 att lämna ingenjörsjobbet och satsa på sin dröm: att illustrera barnböcker på heltid! Hon har bl a gett ut serien om lodjuret Lo och böckerna om Lugn & Fin.

Bokfakta

Förlag
Speja Förlag
ISBN
9789188167798
Språk
Svenska
Utgåva
1

Kategorier

Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser

Medverkande

Illustrator
Hallström, Kajsa Hallström

Liknande titlar

Fler böcker att bläddra vidare i

Katalogvy