Hem / Personliga och sociala frågor barn och ungdom / Boken för dig som är kille : en guide till puberteten
Lilla Piratförlaget Personliga och sociala frågor barn och ungdom Serie: Boken för dig som är kille : en guide till puberteten

Boken för dig som är kille : en guide till puberteten

av Nina Brochmann , Støkken Dahl & Ellen Støkken Dahl

Om boken

När får man skägg? Hur känns det att vara förälskad? Varför får man finnar? När kommer man i målbrottet? Och vem räknas egentligen som kille, när man tänker efter?

Det är inte lätt att gå från barn till ungdom. Kroppen förändras, hormonerna tar kontroll och i hjärnan sker en slags ommöblering. 2020 kom Boken för dig som är tjej, och nu är det killarnas tur! I Boken för dig som är kille besvarar läkarna Nina Brochmann och Ellen Støkken Dahl alla frågor man kan tänkas ha -- så man slipper googla, och istället får svar från några som vet!

Boken för dig som är kille har i hemlandet Norge rosats av kritikerna och toppat försäljningslistorna. Boken är rikligt illustrerad av Magnhild Winsnes och riktar sig främst till åldern 10-16 år, men även vuxna kan lära sig ett och annat!

Bokfakta

Förlag
Lilla Piratförlaget
ISBN
9789178133420
Språk
Svenska
Utgåva
1

Kategorier

Personliga och sociala frågor barn och ungdom

Medverkande

Illustrator
Winsnes, Magnhild Winsnes
Översättare
Söderlund, Sabina Söderlund

Liknande titlar

Fler böcker att bläddra vidare i

Katalogvy