Hem / Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser / Berättelser från den magiska djuraffären
Bonnier Carlsen Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser

Berättelser från den magiska djuraffären

av Lin Hallberg

Om boken

Nu är den här – en härligt illustrerad kapitelbok om barnen Nova, Leo och Ester som alla tre får ett eget husdjur av expediten i Den magiska djuraffären!

Alla barn behöver ett djur – det vet nämligen den gamla damen som arbetar i affären. Men vilket djur ska det bli? Hur ska expediten hitta det bästa tänkbara djuret till blyga Nova som är adopterad och som känner sig ensam? Och vilket djur behöver Leo som busar så mycket att ingen vill leka med honom i skolan? Och hur ska expediten få tag ett djur för Ester som inte vågar gå ut?

Lin Hallbergs och illustratören Jonna Björnstjernas böcker i serien ”Den magiska djuraffären” utspelar sig i samma lilla stad men med barn från olika miljöer. De har alla specifika behov men samma önskan – en egen vän och lekkamrat. I den här boken ingår utökade versioner av: Novas hemlighet, En kompis till Leo och Esters längtan.

Bokfakta

Författare
Lin Hallberg
Förlag
Bonnier Carlsen
ISBN
9789179797560
Språk
Svenska

Kategorier

Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser

Medverkande

Illustrator
Jonna Björnstjerna
Formgivare
Lena Thunell

Liknande titlar

Fler böcker att bläddra vidare i

Katalogvy